|
Product Details:
|
| Size: | 26*26*9 Mm | Material: | Aluminium Alloy,Galvanized Steel Wire |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | 3.96 KN (404.1KG) | Cable Diameter: | 2.5 Mm |
| Markable Area: | 26*26 Mm | Exposed Cable Length: | 300 Mm (default) |
| Style: | Pull Tight Locking Mechanism | Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Black |
| Print: | Laser | MOQ: | 1000 Pieces |
| HS Code: | 8309900000 | ||
| Highlight: | Cable Security Seals 26*26mm,Laser Printed Cable Security Seals |
||
Cable seals provide mechanical integrity, and safety at cable entry points.
These are designed for high-risk and high-reliability applications
where control of moisture, dust, vibration, and chemical exposure is paramount.
Multiple material includes plastic ABS, A3 steel, aluminium alloy, and braided steel cable.
The design incorporates hexagonal or cuboid lock bodies with galvanized steel cable for secure pull-tight installation.
Non-preformed galvanized steel cable is the standard implementation.
Technical specifications include available cable diameters from 1.0mm, to 5.0mm.
Cables diameter over 3.5mm tensile strength greater than 10KN. Standard exposed cable length is 30cm.
Customization options support laser print company identification, logos, serial numbers, bar codes, and QR codes.
Standard color include red, yellow, blue, green, orange, and black.
Please let us know your purchasing quantity, color, logo or text to be printed so we can make layout preview for reference.
| Specification | Value |
|---|---|
| Size | 26×26×9 mm |
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-CC252 |
| Material | Aluminium Alloy, Galvanized Steel Wire |
| Tensile Strength | 4.41 KN (450KG) |
| Cable Diameter | 2.5 mm |
| Markable Area | 26×26 mm |
| Exposed Cable Length | 300 mm (default) |
| Style | Pull Tight Locking Mechanism |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Black |
| Laser | |
| MOQ | 1000 Pieces |
| HS Code | 8309900000 |
Package: 100pcs/bag, 1000pcs/carton (wire exposed length 30 cm)
Carton Size: 36×30×23 cm
Gross Weight: 23.50 KG
Net Weight: 22.72 KG
Ideal for logistics, shipping containers, airway cargo, banking, oil and gas transportation, garments, and packaging industries.
Hangzhou Jizhen Technology CO., LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284