|
Product Details:
|
| Size: | 26*22*6 Mm | Material: | Aluminium Alloy,Galvanized Steel Wire |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | 4.01 KN (409.18 KG) | Cable Diameter: | 2.0 Mm |
| Markable Area: | 26*22mm | Exposed Cable Length: | 300mm (default) |
| Style: | Pull Tight Locking Mechanism | Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange |
| Print: | Laser | MOQ: | 1000 Pieces |
| HS Code: | 8309900000 | ||
| Highlight: | Custom wire cable seals,tamper evident Cable Security Seals |
||
Cable seals provide mechanical integrity, and safety at cable entry points.
These are designed for high-risk and high-reliability applications
where control of moisture, dust, vibration, and chemical exposure is paramount.
Multiple material includes plastic ABS, A3 steel, aluminium alloy, and braided steel cable.
The design incorporates hexagonal or cuboid lock bodies with galvanized steel cable for secure pull-tight installation.
Non-preformed galvanized steel cable is the standard implementation.
Technical specifications include available cable diameters from 1.0mm, to 5.0mm.
Cables diameter over 3.5mm tensile strength greater than 10KN. Standard exposed cable length is 30cm.
Customization options support laser print company identification, logos, serial numbers, bar codes, and QR codes.
Standard color include red, yellow, blue, green, orange, and black.
Please let us know your purchasing quantity, color, logo or text to be printed so we can make layout preview for reference.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Size | 26*22*6 mm |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-CC201 |
| Material | Aluminium Alloy, Galvanized Steel Wire |
| Tensile Strength | 4.01 KN (409.18 KG) |
| Cable Diameter | 2.0 mm |
| Markable Area | 26*22mm |
| Exposed Cable Length | 300mm (default) |
| Style | Pull Tight Locking Mechanism |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange |
| Laser | |
| MOQ | 1000 Pieces |
| HS Code | 8309900000 |
Standard Packaging: 100pcs/bag, 1000pcs/carton
Carton Dimensions: 36*30*23 cm
Gross Weight: 17.20 KG
Net Weight: 16.20 KG
Designed for security applications in:
Hangzhou Jizhen Technology CO., LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
Who are we?
We are based in Zhejiang, China, starting from 2021. Our market distribution: Domestic Market (37.00%), North America (22.00%), Mid East (16.00%), Africa (10.00%), Southeast Asia (7.00%), South America (2.00%), Eastern Asia (1.00%), Western Europe (1.00%), Southern Europe (1.00%), Central America (1.00%), Northern Europe (1.00%), Eastern Europe (1.00%). Total office staff: 1-4 people.
How can we guarantee quality?
What can you buy from us?
Security Seals, Plastic Bottle Handles, Nylon Cable Ties
Why should you buy from us instead of other suppliers?
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery
Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY
Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union
Language Spoken: English, Chinese
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284