|
Product Details:
|
| Size: | 35.2*12*24.2 Mm | Material: | PC , ABS |
|---|---|---|---|
| Property: | Indicative Security Seal | Feature: | Twisting Tight |
| Average Weight: | 1.968 G / Pc | Matchable Wire Diameter: | < 1.50 Mm |
| Markable Area: | 22.5*13 Mm | Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,etc. |
| Print: | Laser | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | Plastic Gas Meter Tamper Seal,Meter Box Seal Wear Resistance |
||
The Plastic Meter Seal is an indicative security sealing solution designed for utility meters (e.g., electricity, water, gas) and industrial equipment, featuring a twist-tight locking mechanism and anchor-based retention system. This innovative design ensures tamper-evident protection, long-term durability, and seamless integration into smart metering infrastructure.
Made from transparent PC or ABS, offering resistance to UV radiation, extreme temperatures, and chemical corrosion. Some also made with lead, and securing electricity, water, and gas meters in residential, commercial, and industrial settings.
No tools required. Twist-tight or anchor press design enables quick installation. The seal tag can be laser printed with company name, logo, serial number, bar code, or QR code. We support the twist nut with various colors customization like Red, Yellow, Blue, Green, Black, White, Orange, Purple. Sealing wire galvanized steel or SS 304 with PVC coated, one end of the wire can be pre-installed.
| Item | Value |
|---|---|
| Size | 35.2*12*24.2 mm |
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-TMS01C |
| Material | PC, ABS |
| Property | Indicative Security Seal |
| Feature | Twisting Tight |
| Average Weight | 1.968 g / pc |
| Matchable Wire Diameter | < 1.50 mm |
| Markable Area | 22.5*13 mm |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, etc. |
| Laser | |
| MOQ | 5000 pcs |
| HS Code | 3926909090 |
To better ensure the safety of your goods, professional, environmentally friendly, convenient and efficient packaging services will be provided.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
We are based in Zhejiang, China, start from 2021, sell to Domestic Market (37.00%), North America (22.00%), Mid East (16.00%), Africa (10.00%), Southeast Asia (7.00%), South America (2.00%), Eastern Asia (1.00%), Western Europe (1.00%), Southern Europe (1.00%), Central America (1.00%), Northern Europe (1.00%), Eastern Europe (1.00%). There are total about 1-4 people in our office.
Security Seals, Plastic Bottle Handles, Nylon Cable Ties
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery
Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY
Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union
Language Spoken: English, Chinese
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284