|
Product Details:
|
| Size: | 29*21*8 Mm | Material: | PC / PC+ABS |
|---|---|---|---|
| Level: | Indicative Security Seal | Average Weight: | 2.54 G / Pc Without Wire |
| Markable Area: | 18*14 Mm | Sealing Wire Diameter: | Less Than 1.8 Mm |
| Print: | Laser | Feature: | Tamper Evident |
| Mechanism: | Button Press Sealing | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | Port: | Any Port Of China |
| Highlight: | ABS Meter Seal Lock,Tamper Evident Meter Seal Lock,Laser Printable Plastic Meter Seal |
||
The Plastic Meter Seal is an indicative security sealing solution designed for utility meters (electricity, water, gas) and industrial equipment, featuring a twist-tight locking mechanism and anchor-based retention system.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Title | US-TMS05 Anti-tamper Good Quality Water or Gas Meter Seal Lock |
| Material | PC / PC+ABS |
| Property | Indicative security seal |
| Overall Size | 29*21*8.2 mm |
| Average Weight | 2.54 g / pc |
| Wire Diameter | < 1.8 mm |
| Markable Area | 18*14 mm |
| Color Options | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| Printing | Company name, logo, QR code, bar code, serial number by laser |
| Package | 100 pcs /bag, 5000 pcs/carton |
| Carton Size | 48*35*28 cm |
| Gross Weight | 14.4 KG |
| Net Weight | 12.7 KG |
Water meter, electric meter, gas meter and any other metering equipment, etc.
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284