|
Product Details:
|
| Size: | 75*48.8*19.8 Mm | Material: | Low-carbon Steel,ABS |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | >10.0 KN (1,020.4 KG) | Bolt Diameter: | 8.0mm |
| Unit Weight: | 53.49 G | Feature: | Disposable Manual Operation |
| Color: | Red,Yellow,Blue,Green,White Etc. | Print: | Laser |
| Package: | 10pcs/case | HS Code: | 8309900000 |
| MOQ: | 5000pcs | ||
| Highlight: | ABS Plastic Bolt Security Seals,Customized Color Bolt Security Seals |
||
The container bolt seal made of low-carbon steel coated with engineering ABS
support laser print company name, logo,serial number bar code,QR code.
Both the bolt and cylinder conform to ISO 17712:2013 requirements, and
applied to logistics and industrial contexts:oceanic shipping containers,
cross-border freight,pharmaceutical & vaccine logistics, customs & border control,
warehousing & inventory management . Just break the bolt seal cylinder apart from
bolt and penetrate the bolt through object hole to the cylinder and give a manual
push to get it locked. We provide Red, Yellow, Blue, Green, Orange,
White colors, MOQ 5000pcs/color and also support color customize by
Pantone code or send sample color to us. The bolt seal is packed 10pcs
in a case,250pcs in a carton, we label each carton with internal color quantity
and serial number sequence as well as shipping mark.
Please let us know your purchasing quantity, color, logo, text to be
printed so we can make layout preview for reference.
| Size | 75*48.8*19.8 mm |
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-CBS03 |
| Material | Low-carbon steel, ABS |
| Tensile Strength | >10.0 KN (1,020.4 KG) |
| Bolt Diameter | 8.0mm |
| Unit Weight | 53.49 g |
| Feature | Disposable Manual Operation |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, White etc. |
| Laser | |
| Package | 10pcs/case |
| HS Code | 8309900000 |
| MOQ | 5000pcs |
US-CBS03 Logo Custom ABS Plastic Plastic Bolt Seal Security Container Seal ABS Plastic Metal Steel Mini Bolt Seal Container Lock for Truck
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
We are based in Zhejiang, China, start from 2021, sell to Southeast Asia (20.00%), North America (20.00%), Northern Europe (15.00%), South America (10.00%), Mid East (10.00%), Domestic Market (10.00%), Africa (10.00%), Oceania (5.00%). There are total about 1-4 people in our office.
Always a pre-production sample before mass production; Always final Inspection before shipment;
Security seals, container seal, bottle handles, nylon cable tie, void stickers
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery; Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY; Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union; Language Spoken: English, Chinese
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284