|
Product Details:
|
| Size: | 15.6*15.6*6.0 Mm | Material: | Lead,Aluminium |
|---|---|---|---|
| Property: | Indicative Security Seal | Overall Size: | 15.6*15.6*6.0 Mm |
| Average Weight: | 1.73 G / Pc | Matchable Wire Diameter: | < 1.80 Mm |
| Markable Area: | 95.00 Mm² | Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,etc. |
| Print: | Laser | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | Port: | Shanghai/Ningbo |
| Highlight: | Aluminium Covered Water Meter Seals,Aluminium Covered gas meter seal |
||
Red Tamper Evident Indicative Aluminium Covered Water Metering Lead Seal for Industrial applications. This indicative security sealing solution is designed for utility meters (electricity, water, gas) and industrial equipment, featuring a twist-tight locking mechanism and anchor-based retention system. The innovative design ensures tamper-evident protection, long-term durability, and seamless integration into smart metering infrastructure.
The Plastic Meter Seal is an indicative security sealing solution designed for utility meters (e.g., electricity, water, gas) and
industrial equipment, featuring a twist-tight locking mechanism and anchor-based retention system . This innovative design
ensures tamper-evident protection, long-term durability, and seamless integration into smart metering infrastructure.Made
from transparent PC or ABS, offering resistance to UV radiation, extreme temperatures, and chemical corrosion. some also
made with lead, and securing electricity, water, and gas meters in residential, commercial, and industrial settings.
No Tools Required , Twist-tight or Anchor press design enables quick installation,the seal tag can be laser printed with
company name logo serial number bar code QR code.We support the twist nut with various colors customization like Red,
Yellow,Blue,Green,Black,White,Orange,Purple. Sealing wire galvanized steel or SS 304 with PVC coated,one end of the
wire can be pre-installed.
| Title | Tamper Evident Indicative Aluminium Covered Water Metering Lead Seal |
|---|---|
| Material | Lead, Aluminium |
| Property | Indicative security seal |
| Overall Size | 15.6 × 15.6 × 6.0 mm |
| Average Weight | 1.73 g / pc |
| Matchable Wire Diameter | < 1.8 mm |
| Markable Area | 95.00 mm² |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| Company name, logo, bar code, QR code, serial number by laser | |
| Package | 100 pcs / bag 10000 pcs / carton Carton Size: 33 × 26 × 21 cm GW: 18.55 KG NW: 17.30 KG |
Suitable for water meters, electric meters, gas meters and any other metering equipment in residential, commercial, and industrial settings.
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284