|
Product Details:
|
| Size: | 380*33*4.5 Mm | Material: | PP,Stainless Steel,Ntag213 |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | >340 N (34.69 KG) | Overall Length: | 380 Mm |
| Working Length: | 270 Mm | Average Weight: | 9.54 G / Pc |
| Marking Area: | L 58*W 32 Mm | NFC Chip: | NTAG 213 |
| Working Frequency: | 13.56 MHz,ISO14443A Protocol | Read&Write Capactiy: | 144Bytes |
| Print: | Laser | ||
| Highlight: | NTAG213 NFC RFID plastic seal,13.56MHz RFID plastic seal,340N rfid security seals |
||
Plastic security seals are one-way tamper-evident devices engineered to provide verifiable proof of unauthorized access across high-integrity supply chains. Unlike cable seals focused on environmental sealing, plastic security seals prioritize auditability, traceability, and visual tamper indication, making them indispensable in logistics, pharmaceuticals, energy, and customs enforcement.
Plastic security seals are usually made of PP insert with ABS or SS201 for blocking cylinder. The seal tag supports laser printing of company identification, logo, and serial numbering like barcode or QR code. With NFC chip inside, it can be read and written by smartphone for high-efficiency management and enhanced security.
| Item | Value |
|---|---|
| Size | 380*33*4.5 mm |
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-PRF380 |
| Material | PP, Stainless Steel, Ntag213 |
| Tensile Strength | >340 N (34.69 KG) |
| Overall Length | 380 mm |
| Working Length | 270 mm |
| Average Weight | 9.54 g / pc |
| Marking Area | L 58*W 32 mm |
| NFC Chip | NTAG 213 |
| Working Frequency | 13.56 MHz, ISO14443A protocol |
| Read & Write Capacity | 144Bytes |
| Laser |
To better ensure the safety of your goods, professional, environmentally friendly, convenient and efficient packaging services will be provided.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284