|
Product Details:
|
| Size: | 300*35*12.4 Mm | Material: | Iron 45,ABS,galvanized/Stainless Steel Wire |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | 2.79 KN (284.69 KG) | Cable Diameter: | 1.8 Mm |
| Markable Area: | 32*22 Mm | Exposed Cable Length: | 300mm (default) |
| Style: | Pull Tight Locking Mechanism | Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange |
| Print: | Laser | MOQ: | 10,000 Pieces |
| RFID Chip: | NFC / UHF | ||
| Highlight: | QR Code Numbered Security Seals,2.79KN RFID Container Seal |
||
Cable seals provide mechanical integrity and safety at cable entry points. Designed for high-risk and high-reliability applications where control of moisture, dust, vibration, and chemical exposure is paramount. Multiple materials include plastic ABS, A3 steel, aluminium alloy, and braided steel cable. The design incorporates hexagonal or cuboid lock bodies with galvanized steel cable for secure pull-tight installation.
Technical specifications include available cable diameters of 1.8 mm. With NFC chip or RFID UHF chip inside for smart management. Customization options support laser print company identification, logos, serial numbers, bar codes, and QR codes. Standard colors include red, yellow, blue, green, orange, and black.
| Item | Value |
|---|---|
| Size | 300*35*12.4 mm |
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-RF181B |
| Material | Iron 45, ABS, galvanized steel wire |
| Tensile Strength | 2.79 KN (284.69 KG) |
| Cable Diameter | 1.8 mm |
| Markable Area | 32*22mm |
| Exposed Cable Length | 300mm (default) |
| Style | Pull Tight Locking Mechanism |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange |
| Laser | |
| MOQ | 10,000 Pieces |
| HS Code | 8309900000 |
| Average Weight | 17.32 g / pc |
| NFC Chip | NTAG 213 / UHF |
| Working Frequency | 13.56 MHz, ISO14443A protocol |
| Read & Write Capacity | NFC 144Bytes |
To better ensure the safety of your goods, professional, environmentally friendly, convenient and efficient packaging services will be provided.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284