|
Product Details:
|
| Size: | L81.4*W52.3*21.3 Mm | Material: | Low-carbon Steel,ABS |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | > 20 KN | Bolt Diameter: | 8.0 Mm |
| Unit Weight: | 57.2 G | Markable Area: | 30*18 Mm |
| Color: | Red,Yellow,Blue,Green,White | Print: | Laser |
| MOQ: | 5000 Pcs | OEM: | Acceptable |
| HS Code: | 8309900000 | ||
| Highlight: | Laser Printed Bolt Security Seals,Truck Doors Bolt Security Seals |
||
The container bolt seal made of low-carbon steel coated with engineering ABS
support laser print company name, logo,serial number bar code,QR code.
Both the bolt and cylinder conform to ISO 17712:2013 requirements, and
applied to logistics and industrial contexts:oceanic shipping containers,
cross-border freight,pharmaceutical & vaccine logistics, customs & border control,
warehousing & inventory management . Just break the bolt seal cylinder apart from
bolt and penetrate the bolt through object hole to the cylinder and give a manual
push to get it locked. We provide Red, Yellow, Blue, Green, Orange,
White colors, MOQ 5000pcs/color and also support color customize by
Pantone code or send sample color to us. The bolt seal is packed 10pcs
in a case,250pcs in a carton, we label each carton with internal color quantity
and serial number sequence as well as shipping mark.
Please let us know your purchasing quantity, color, logo, text to be
printed so we can make layout preview for reference.
Quality guaranteed through pre-production samples and final inspection before shipment.
| Size | L81.4 * W52.3 * 21.2 mm |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-CBS05 |
| Material | Low-carbon steel, ABS |
| Tensile Strength | >26.7KN (2,724.5kg) |
| Bolt Diameter | 8.0 mm |
| Unit Weight | 56.95 g |
| Markable Area | 22.5 * 12.0 mm |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, White |
| Print Method | Laser |
| Minimum Order Quantity | 5000 pcs |
| OEM Services | Acceptable |
| HS Code | 8309900000 |
Package: 10pcs/box, 250pcs/carton
Carton size: 51 * 31 * 13 cm
Gross Weight: 15.50 KG
Net Weight: 14.30 KG
Ideal for ocean shipping containers, logistics containers, van trucks, and various transportation security applications.
Hangzhou Jizhen Technology CO., LTD., established in 2021 and located in Xiaoshan district, Hangzhou City, China. We specialize in providing various disposable security sealing protection items including container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable ties, bottle handles and other accessories for logistics, shipping containers, airway cargo, banking, oil and gas transportation, garments, and packaging industries.
We are based in Zhejiang, China, established in 2021. Our market distribution: Domestic Market (37.00%), North America (22.00%), Mid East (16.00%), Africa (10.00%), Southeast Asia (7.00%), South America (2.00%), Eastern Asia (1.00%), Western Europe (1.00%), Southern Europe (1.00%), Central America (1.00%), Northern Europe (1.00%), Eastern Europe (1.00%). Our office employs 1-4 people.
Always provide pre-production samples before mass production and conduct final inspection before shipment.
Security Seals, Plastic Bottle Handles, Nylon Cable Ties
We specialize in manufacturing, customizing, and supplying security seals including container bolt seals, cable seals, plastic seals, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, and void stickers with fast response times to meet customer needs and comprehensive after-sales services.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery
Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY
Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union
Languages Spoken: English, Chinese
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284