|
Product Details:
|
| Size: | 216*8.5*0.6 Mm | Material: | Tin-plated Iron |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | 463 N ( 47.24 KG ) | Overall Length: | 216 Mm |
| Markable Area: | 150*8 Mm | Feature: | Curled Edge,manual Safety |
| Style: | Fixed Length Locking Mechanism | Color: | Natural |
| Print: | Embossment | MOQ: | 1000 Pieces |
| HS Code: | 8309900000 | ||
| Highlight: | Logistics Strapping Metal Seals,Secure Strapping Metal Seals |
||
High-security disposable metal strap seal designed for logistics, transportation, and container security applications.
| Specification | Value |
|---|---|
| Size | 216 × 8.5 × 0.6 mm |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-MS02 |
| Material | Tin-plated Iron |
| Tensile Strength | 463 N (47.24 KG) |
| Overall Length | 216 mm |
| Markable Area | 150 × 8 mm |
| Feature | Curled edge, manual safety |
| Style | Fixed Length Locking Mechanism |
| Color | Natural |
| Embossment | |
| MOQ | 1000 Pieces |
| HS Code | 8309900000 |
Ideal for securing various containers and packages across multiple industries:
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284