|
Product Details:
|
| Size: | 26.8*14.5*12.4 Mm | Material: | Iron 45,ABS,galvanized Steel Wire |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | 2.79 KN ( 284.69 KG) | Cable Diameter: | 1.80 Mm |
| Markable Area: | 26*7 Mm | Exposed Cable Length: | 300mm (default) |
| Style: | Pull Tight Locking Mechanism | Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange |
| Print: | Laser | MOQ: | 1000 Pieces |
| HS Code: | 8309900000 | ||
| Highlight: | Custom wire cable seals,tamper evident Cable Security Seals |
||
| Item | Value |
|---|---|
| Size | 26.8*14.5*12.4 mm |
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-CC181A |
| Material | Iron 45, ABS, galvanized steel wire |
| Tensile Strength | 2.79 KN (284.69 KG) |
| Cable Diameter | 1.80 mm |
| Markable Area | 26*7 mm |
| Exposed Cable Length | 300mm (default) |
| Style | Pull Tight Locking Mechanism |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange |
| Laser | |
| MOQ | 1000 Pieces |
| HS Code | 8309900000 |
Disposable Pull Tight 1.8mm Hexagonal Security Wire Plastic Cable Seal (wire exposed length 30cm)
Package: 100pcs/bag, 1000pcs/carton
Carton Size: 33*26*22cm
Gross Weight: 15.80 KG
Net Weight: 15.40 KG
Transport logistics, express, postal parcels, banking, airline, catering package, boxes, zipper bags, apparel, and more.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
We are based in Zhejiang, China, starting from 2021. Our primary markets include Domestic Market (37.00%), North America (22.00%), Mid East (16.00%), Africa (10.00%), Southeast Asia (7.00%), South America (2.00%), Eastern Asia (1.00%), Western Europe (1.00%), Southern Europe (1.00%), Central America (1.00%), Northern Europe (1.00%), Eastern Europe (1.00%). Our office employs approximately 1-4 people.
Security Seals, Plastic Bottle Handles, Nylon Cable Ties
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery
Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY
Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union
Language Spoken: English, Chinese
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284