|
Product Details:
|
| Size: | 38.6*18.5*25.6 Mm | Material: | PC,ABS |
|---|---|---|---|
| Level: | Indicative Security Seal | Average Weight: | 4.236 G / Pc Without Wire |
| Markable Area: | 22*16 Mm | Sealing Wire Diameter: | Less Than 1.8 Mm |
| Print: | Laser | Feature: | Tamper Evident |
| Mechanism: | Wire Twist Tight | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | high strength Electric Meter Seals,Electric Meter Seals Tamper Evident |
||
The Plastic Meter Seal is an indicative security sealing solution designed for utility meters (electricity, water, gas) and industrial equipment, featuring a twist-tight locking mechanism and anchor-based retention system. This innovative design ensures tamper-evident protection, long-term durability, and seamless integration into smart metering infrastructure.
| Item | Value |
|---|---|
| Size | 38.6*18.5*25.6 mm |
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-TMS01B |
| Material | PC, ABS |
| Level | Indicative security seal |
| Average Weight | 4.236 g / pc without wire |
| Markable Area | 22*16 mm |
| Sealing Wire diameter | less than 1.8 mm |
| Laser | |
| Feature | Tamper Evident |
| Mechanism | Wire Twist Tight |
| MOQ | 5000 pcs |
| HS code | 3926909090 |
US-TMS01B Plastic ABS Rotor Twist Water Gas Meter Plastic Security Seal Package: 100 pcs/bag, 2500 pcs/carton. Carton Size: 48*35*26 cm. GW: 11.53 KG. NW: 10.59 KG.
Water meter, electric meter, gas meter and any other metering equipment, etc.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
We are based in Zhejiang, China, starting from 2021, selling to Southeast Asia (20.00%), North America (20.00%), Northern Europe (15.00%), South America (10.00%), Mid East (10.00%), Domestic Market (10.00%), Africa (10.00%), Oceania (5.00%). There are total about 1-4 people in our office.
Security seals, container seal, bottle handles, nylon cable tie, void stickers
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery
Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY
Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union
Language Spoken: English, Chinese
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284