|
Product Details:
|
| Size: | 350*28*16.8 Mm | Material: | PP,ABS |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | 200 N (20.4 KG) | Overall Length: | 350 Mm |
| Working Length: | 270 Mm | Average Weight: | 4.05 G / Pc |
| Marking Area: | L 32*W 28 Mm | Feature: | Pull Tight Sealing |
| Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,Black,White | Print: | Laser |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | Tamper Evident Plastic Security Seal,200N Plastic Security Seal,350mm custom plastic seals |
||
Adjustable length self-locking security seal for industrial and commercial applications.
Plastic security seals are one way tamper evident devices engineered to
provide verifiable proof of unauthorized access across high integrity supply chains
Unlike cable seals focused on environmental sealing plastic security seals prioritize
auditability traceability and visual tamper indication making them indispensable in logistics
pharmaceuticals energy and customs enforcement Plastic security seals are usually
made of PP insert with ABS or SS201 for blocking cylinder The seal tag support laser
printing of company identification logo and serial numbering like bar code or QR code.
We have various plastic seal designs with total length from 180mm to 700mm for your choices.
Please let us know your purchasing quantity color logo or text to be printed so we can make layout preview for reference
| Size | 350*28*16.8 mm |
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-PS350B |
| Material | PP, ABS |
| Tensile Strength | 194 N (19.8 Kgf) |
| Overall Length | 350 mm |
| Working Length | 270 mm |
| Average Weight | 4.05 g / pc |
| Marking Area | L 32*W 28 mm |
| Feature | Pull Tight Sealing |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| Laser | |
| HS Code | 3926909090 |
350mm Laser Serial Numbered PP ABS Insert Plastic Security Seal
Package: 100 pcs/bag, 2000 pcs/carton
Carton Size: 49*40*36 cm
GW: 8.80 KG, NW: 8.10 KG
Transport logistics, express, postal parcels, banking, airline, catering package, boxes, zipper bags, apparel, and more.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
We are based in Zhejiang, China, starting from 2021, selling to Southeast Asia (20.00%), North America (20.00%), Northern Europe (15.00%), South America (10.00%), Mid East (10.00%), Domestic Market (10.00%), Africa (10.00%), Oceania (5.00%). There are total about 1-4 people in our office.
Security seals, container seal, bottle handles, nylon cable tie, void stickers
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery
Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY
Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union
Language Spoken: English, Chinese
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284