|
Product Details:
|
| Material: | Plastic, HDPE | Use: | Bottle |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | >88.2 N (9.0 KG) | Overall Size: | 142*120*6.0 Mm |
| Average Weight: | 4.67 G / Pc | Application Bottle Diameter: | 28-33 Mm |
| Application: | Three Bottles Carry | Customization: | Acceptable |
| Color: | Red, Blue, Yellow,Orange,White | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | Port: | Any Port Of China |
| Highlight: | 3 pack Bottle Carry Handle,28mm Mouth Bottle Carry Handle |
||
Plastic bottle handle is a simple tool made of HDPE plastic material that conforms to RoHs standard. The handle mouth is designed with annular loops clasp to ensure package remains tight enough for carrying with bare hand.
| Item | Value |
|---|---|
| Material | HDPE Plastic |
| Use | Bottle |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-HTF28X34 |
| Tensile Strength | >88.2 N (9.0 KG) |
| Overall Size | 142*120*6.0 mm |
| Average Weight | 4.67 g / pc |
| Application Bottle Diameter | 28-33 mm |
| Application | Three Bottles Carry |
| Customization | Acceptable |
| Color | Red, Blue, Yellow, Orange, White |
| MOQ | 5000 pcs |
| HS Code | 3926909090 |
Standard packaging: 25pcs/bundle, 50pcs/bundle, or bulk package in carton. 5000pcs per carton. Customized packing available upon request.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company specializes in providing various disposable security sealing protection items including container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable ties, bottle handles and other accessories for logistics, shipping containers, airway cargo, banking, oil and gas transportation, garments, and packaging industries.
Who are we?
We are based in Zhejiang, China, established in 2021. Our primary markets include Southeast Asia (20.00%), North America (20.00%), Northern Europe (15.00%), South America (10.00%), Mid East (10.00%), Domestic Market (10.00%), Africa (10.00%), and Oceania (5.00%).
How can we guarantee quality?
Always provide pre-production samples before mass production; Always conduct final inspection before shipment.
What can you buy from us?
Security seals, container seals, bottle handles, nylon cable ties, void stickers.
Why should you buy from us instead of other suppliers?
We specialize in manufacturing, customizing, and supplying security seals including container bolt seals, cable seals, plastic seals, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, and void stickers with fast response times and comprehensive after-sales services.
What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery
Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY
Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union
Language Spoken: English, Chinese
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284