|
Product Details:
|
| Material: | Plastic, HDPE | Use: | Bottle |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | >29.4 N (3.0 KG) | Overall Size: | 14.8*4.86*0.88 Cm |
| Average Weight: | 3.262 G / Pc | Diameter Allow Through: | 36-41 Mm |
| Application: | Two Bottles Carry | Customization: | Available |
| Color: | Red, Blue, White | MOQ: | 10000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | HDPE Plastic Bottle Handles,29.4N Plastic Bottle Handles,38mm Diameter bottle carry handle |
||
Plastic bottle handle is a simple tool made of HDPE plastic material that conforms to RoHs standard, and the handle mouth is designed with annular loops clasp ensure package tight enough to carry with bare hand.
| Item | Value |
|---|---|
| Material | HDPE Plastic |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-HDT36X42 |
| Tensile Strength | >29.4 N (3.0 KG) |
| Overall Size | 15×4.9×0.9 cm |
| Average Weight | 3.262 g / pc |
| Diameter Allow Through | 36-42 mm |
| Application | Two Bottles Carry |
| Customization | Available |
| Color | Red, Blue, White |
| MOQ | 5000 pcs |
| HS Code | 3926909090 |
7150pcs/carton | Carton size: 65×46×50 cm | GW: 24.10 KG | NW: 22.70 KG
Beverage carry, drinks binding promotion, water etc.
We offer 1 pack, 2 packs, 3 packs, 4 packs, 6 packs and 8 packs plastic bottle handle choices, which are apply for bottle neck diameter 28mm, 30mm, 38mm. Handle colors support Pantone code to customize, MOQ 10,000pcs per color. Bar code can be thermal paper printed and labelled if needed. The flat bottle handle clips can also be silk screen printed with logo. Package of the handle is 25pcs/bundle, or 50pcs/bundle, or bulk package in a carton.
Please measure your bottle neck Max.diameter and Min.diameter as well as the bottle diameter so we can check and match suitable handle for your package solutions.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
We are based in Zhejiang, China, start from 2021, sell to Domestic Market(37.00%), North America(22.00%), Mid East(16.00%), Africa(10.00%), Southeast Asia(7.00%), South America(2.00%), Eastern Asia(1.00%), Western Europe(1.00%), Southern Europe(1.00%), Central America(1.00%), Northern Europe(1.00%), Eastern Europe(1.00%), South Asia(0.00%), Oceania(0.00%). There are total about 1-4 people in our office.
Always a pre-production sample before mass production; Always final Inspection before shipment;
Security Seals, Plastic Bottle Handles, Nylon Cable Ties
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery; Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY; Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union; Language Spoken: English, Chinese
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284