|
Product Details:
|
| Material: | Plastic, HDPE | Use: | Bottle |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | >88.2 N (9.0 KG) | Overall Size: | 142*120*6.0 Mm |
| Average Weight: | 4.67 G / Pc | Application Bottle Diameter: | 28-33 Mm |
| Application: | Three Bottles Carry | Customization: | Acceptable |
| Color: | Red, Blue, Yellow,Orange,White | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | RoHs Plastic Bottle Handles,33mm Plastic Bottle Handles |
||
Plastic bottle handle is a simple tool made of HDPE plastic material that conforms to RoHs standard, and the handle mouth is designed with annular loops clasp ensure package tight enough to carry with bare hand.
| Model Number | US-HTF28X34 |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Tensile Strength | >88.2 N (9.0 KG) |
| Overall Size | 142*120*6.0 mm |
| Average Weight | 4.67 g / pc |
| Application bottle diameter | 28-33 mm |
| Application | Three Bottles Carry |
| Customization | Acceptable |
| Color | Red, Blue, Yellow, Orange, White |
| MOQ | 5000 pcs |
| HS Code | 3926909090 |
Standard packaging: 25pcs/bundle, 50pcs/bundle, or bulk carton packaging. Standard delivery: 5000pcs per carton. Contact us for customized packing requirements.
Please measure your bottle neck maximum diameter and minimum diameter as well as the bottle diameter so we can check and match suitable handle for your packaging solutions.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
Who are we?
We are based in Zhejiang, China, start from 2021, sell to Southeast Asia (20.00%), North America (20.00%), Northern Europe (15.00%), South America (10.00%), Mid East (10.00%), Domestic Market (10.00%), Africa (10.00%), Oceania (5.00%). There are total about 1-4 people in our office.
How can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production; Always final Inspection before shipment;
What can you buy from us?
Security seals, container seal, bottle handles, nylon cable tie, void stickers
Why should you buy from us not from other suppliers?
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery;
Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY;
Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union;
Language Spoken: English, Chinese
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284