|
Product Details:
|
| Size: | 33*30.1*12 Mm | Material: | PC+ABS/ABS |
|---|---|---|---|
| Property: | Indicative Security Seal | Feature: | Twisting Tight With Button |
| Average Weight: | 4.15 G/pc | Matchable Wire Diameter: | < 1.8 Mm |
| Markable Area: | 20*18 Mm | Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,etc. |
| Print: | Laser | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | Twist Tight Electric Meter Seals,Energy Meter Seal Light Weight |
||
The Plastic Meter Seal is an indicative security sealing solution designed for utility meters (e.g., electricity, water, gas) and industrial equipment, featuring a twist-tight locking mechanism and anchor-based retention system. This innovative design ensures tamper-evident protection, long-term durability, and seamless integration into smart metering infrastructure.
Made from transparent PC or ABS, offering resistance to UV radiation, extreme temperatures, and chemical corrosion. Some also made with lead, and securing electricity, water, and gas meters in residential, commercial, and industrial settings.
No tools required. Twist-tight or anchor press design enables quick installation. The seal tag can be laser printed with company name, logo, serial number, bar code, or QR code. We support the twist nut with various colors customization like Red, Yellow, Blue, Green, Black, White, Orange, Purple. Sealing wire galvanized steel or SS 304 with PVC coated, one end of the wire can be pre-installed.
| Title | US-TMS02C Tamper Proof RFID Wire Meter Seal Good Price for Water Meter |
| Material | PC+ABS/ABS |
| Property | Indicative security seal |
| Overall Size | 33*30.1*12 mm |
| Average Weight | 4.15 g / pc |
| Matchable Wire Diameter | < 1.8 mm |
| Markable Area | 20*18 mm |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| Company name, logo, QR code, bar code, serial number by laser | |
| Package | 100 pcs /bag 2500 pcs/carton Carton Size: 48*38*28 cm GW: 11.50 KG NW: 10.38 KG |
Water meter, electric meter, gas meter and any other metering equipment, etc.
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284