|
Product Details:
|
| Size: | 248*57mm | Material: | PA |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | >98 N (10.0 KG) | Overall Size: | 250 Mm |
| Working Length: | 160 Mm | Size Allow Through: | 4.8*1.3 Mm |
| Average Weight: | 4.959 G / Pc | Marking / Labelling Area: | L 44.5*W 25.0 Mm |
| Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,Black,White | MOQ: | 10000pcs |
| HS Code: | 3926909090 | Port: | Any Port Of China |
| Highlight: | PA6 Nylon Zip Ties,Nylon Zip Ties High Strength |
||
Plastic security seals are one-way tamper-evident devices engineered to provide verifiable proof of unauthorized access across high-integrity supply chains. Unlike cable seals focused on environmental sealing, plastic security seals prioritize auditability, traceability, and visual tamper indication, making them indispensable in logistics, pharmaceuticals, energy, and customs enforcement.
Plastic security seals are usually made of PP insert with ABS or SS201 for blocking cylinder. The seal tag supports laser printing of company identification, logo, and serial numbering like barcode or QR code. We have various plastic seal designs with total length from 180mm to 700mm for your choices.
Please let us know your purchasing quantity, color, logo, or text to be printed so we can make layout preview for reference.
| Item | Value |
|---|---|
| Size | 248*57mm |
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-CT4.8X250 |
| Material | PA6 |
| Tensile Strength | >98 N (10.0 KG) |
| Overall Size | 248 mm |
| Working Length | 160 mm |
| Size Allow Through | 4.8*1.3 mm |
| Average Weight | 4.959 g / pc |
| Marking / Labelling Area | L 40 * W 25.0 mm |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| MOQ | 10000 pcs |
| HS Code | 3926909090 |
Package: 100 pcs/bag, 3600 pcs/carton
Carton Size: 56*40*38 cm
GW: 19.30 KG, NW: 18.30 KG
Transport logistics, express, postal parcels, banking, airline, catering package, boxes, zipper bags, apparel, etc.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
We are based in Zhejiang, China, starting from 2021. We sell to Domestic Market (37.00%), North America (22.00%), Mid East (16.00%), Africa (10.00%), Southeast Asia (7.00%), South America (2.00%), Eastern Asia (1.00%), Western Europe (1.00%), Southern Europe (1.00%), Central America (1.00%), Northern Europe (1.00%), Eastern Europe (1.00%). There are total about 1-4 people in our office.
Security Seals, Plastic Bottle Handles, Nylon Cable Ties
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery
Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY
Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union
Language Spoken: English, Chinese
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284