|
Product Details:
|
| Type: | Self-locking | Material: | Nylon, PA6 |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | >98 N (10.0 KG) | Overall Size: | 120 Mm |
| Working Length: | 70 Mm | Size Allow Through: | 3.0 Mm |
| Average Weight: | 0.87 G /pc | Marking / Labelling Area: | 26*17 Mm |
| Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,Black,White | MOQ: | 20000pcs |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | 120mm nylon tie wraps,nylon tie wraps Tamper Evident |
||
Plastic security seals are one-way tamper-evident devices engineered to provide verifiable proof of unauthorized access across high-integrity supply chains. Unlike cable seals focused on environmental sealing, plastic security seals prioritize auditability, traceability, and visual tamper indication, making them indispensable in logistics, pharmaceuticals, energy, and customs enforcement.
Plastic security seals are usually made of PP insert with ABS or SS201 for blocking cylinder. The seal tag supports laser printing of company identification, logo, and serial numbering like barcode or QR code. We have various plastic seal designs with total length from 180mm to 700mm for your choices.
Please let us know your purchasing quantity, color, logo, or text to be printed so we can make layout preview for reference.
| Item | Value |
|---|---|
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-CTG120/220 |
| Type | Self-locking |
| Material | Nylon, PA6 |
| Tensile Strength | >98 N (10.0 KG) |
| Overall Size | 120 mm/220 |
| Working Length | 75/170 mm |
| Size Allow Through | 3.0-3.6 mm |
| Average Weight | 0.87/1.68 g /pc |
| Marking / Labelling Area | 25*16/30*21 mm |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| MOQ | 20000pcs |
| HS Code | 3926909090 |
We are based in Zhejiang, China, starting from 2021, selling to Southeast Asia (20.00%), North America (20.00%), Northern Europe (15.00%), South America (10.00%), Mid East (10.00%), Domestic Market (10.00%), Africa (10.00%), Oceania (5.00%). There are total about 1-4 people in our office.
Security seals, container seal, bottle handles, nylon cable tie, void stickers
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284