|
Product Details:
|
| Size: | 183*15*6.8 Mm | Material: | PP,ABS,Stainless Steel |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | > 50N | Overall Length: | 183 Mm |
| Working Length: | 168 Mm | Average Weight: | 1.06 G / Pc |
| Marking Area: | 1/2 R 4.2 Mm | Other Series: | No |
| Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,Black,White | Print: | Laser |
| HS Code: | 3926909090 | Port: | Shanghai/Ningbo |
| Highlight: | Custom Plastic Security Seals,Adjustable plastic safety seals |
||
Plastic security seals are one way tamper evident devices engineered to
provide verifiable proof of unauthorized access across high integrity supply chains
Unlike cable seals focused on environmental sealing plastic security seals prioritize
auditability traceability and visual tamper indication making them indispensable in logistics
pharmaceuticals energy and customs enforcement Plastic security seals are usually
made of PP insert with ABS or SS201 for blocking cylinder The seal tag support laser
printing of company identification logo and serial numbering like bar code or QR code.
We have various plastic seal designs with total length from 180mm to 700mm for your choices.
Please let us know your purchasing quantity color logo or text to be printed so we can make layout preview for reference
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | US-PS183 Mini Pull Tight Round Plastic Tamper Proof Security Seal for Electric Meter |
| Material | PP ABS with stainless steel insert |
| Tensile Strength | 69 N |
| Overall Length | 183 mm |
| Working Length | 168 mm |
| Stem Diameter | 1.33 mm |
| Average Weight | 1.06 g per piece |
| Marking Area | 1/2 R4.2 mm |
| Sealing Mechanism | Pull tight sealing mechanism |
| Available Colors | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| Custom Printing | Company name and serial number by laser |
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284