|
Product Details:
|
| Size: | 45.5*25.5*18.5 Mm | Material: | PC , ABS |
|---|---|---|---|
| Property: | Indicative Security Seal | Feature: | Twisting Tight |
| Average Weight: | 4.108 G/pc | Matchable Wire Diameter: | < 2.0 Mm |
| Markable Area: | 22.5*12.5 Mm | Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,etc. |
| Print: | Laser | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | Electric Meter Seals UV Resistance,Anti Corrosion Electric Meter Seals |
||
The Plastic Meter Seal is an indicative security sealing solution designed for utility meters (electricity, water, gas) and industrial equipment. Featuring a twist-tight locking mechanism and anchor-based retention system, this design ensures tamper-evident protection, long-term durability, and seamless integration into smart metering infrastructure.
| Specification | Value |
|---|---|
| Size | 45.5 * 25.5 * 18.5 mm |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-TMS01A |
| Material | PC, ABS |
| Level | Indicative security seal |
| Average Weight | 4.108 g/pc (without wire) |
| Markable Area | 22.5 * 12.5 mm |
| Sealing Wire Diameter | Less than 2.0 mm |
| Print Method | Laser |
| Feature | Tamper Evident |
| Mechanism | Wire Twist Tight |
| MOQ | 5000 pcs |
| HS Code | 3926909090 |
Stainless Steel Wire Electric Twist Security Plastic Meter Seal
Water meter, electric meter, gas meter and any other metering equipment.
Hangzhou Jizhen Technology CO., LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable ties, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine - this is what we embark on our client service!
Who are we?
We are based in Zhejiang, China, starting from 2021. We sell to Southeast Asia (20.00%), North America (20.00%), Northern Europe (15.00%), South America (10.00%), Mid East (10.00%), Domestic Market (10.00%), Africa (10.00%), Oceania (5.00%). There are total about 1-4 people in our office.
How can we guarantee quality?
What can you buy from us?
Security seals, container seal, bottle handles, nylon cable tie, void stickers
Why should you buy from us not from other suppliers?
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
What services can we provide?
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284