|
Product Details:
|
| Material: | Plastic, HDPE | Use: | Bottle |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | > 98 N (10.0 KG) | Overall Size: | 263*234*5 Mm |
| Average Weight: | 51.4 G / Pc | Application Bottle Diameter: | 25-35 Mm |
| Application: | 6 Bottles Carry | Customization: | Acceptable |
| Color: | Red, Blue, Yellow,Orange,White | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | HDPE Plastic Six Pack Holder,Annular Loop Plastic Six Pack Holder |
||
Overall Size: 263 × 234 × 5 mm
Plastic bottle handle is a simple tool made of HDPE plastic material that conforms to RoHS standard. The handle mouth is designed with annular loops clasp to ensure package remains tight enough for carrying with bare hand.
Please measure your bottle neck maximum and minimum diameter as well as bottle diameter so we can match the suitable handle for your packaging solutions.
| Item | Value |
|---|---|
| Material | HDPE Plastic |
| Use | Bottle |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-HDH25X260 |
| Tensile Strength | > 98 N (10.0 KG) |
| Overall Size | 263 × 234 × 5 mm |
| Average Weight | 51.4 g / pc |
| Application Bottle Diameter | 25-35 mm |
| Application | 6 Bottles Carry |
| Customization | Acceptable |
| Color | Red, Blue, Yellow, Orange, White |
| MOQ | 5000 pcs |
| HS Code | 3926909090 |
To better ensure the safety of your goods, professional, environmentally friendly, convenient and efficient packaging services will be provided.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
We are based in Zhejiang, China, starting from 2021. Our market distribution: Domestic Market (37.00%), North America (22.00%), Mid East (16.00%), Africa (10.00%), Southeast Asia (7.00%), South America (2.00%), Eastern Asia (1.00%), Western Europe (1.00%), Southern Europe (1.00%), Central America (1.00%), Northern Europe (1.00%), Eastern Europe (1.00%). Total office staff: 1-4 people.
Security Seals, Plastic Bottle Handles, Nylon Cable Ties
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284