|
Product Details:
|
| Material: | Plastic, HDPE | Use: | Bottle |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | >29.4 N (3.0 KG) | Overall Size: | 14.8*4.86*0.88 Cm |
| Average Weight: | 3.262g | Diameter Allow Through: | 36-41 Mm |
| Application: | Two Bottles Holder | Customization: | Acceptable |
| Color: | Customizable | MOQ: | 1000-10000pcs |
| HS Code: | 3926909090 | Port: | Shanghai/Ningbo |
| Highlight: | 2 Pack Plastic Bottle Handles,2 Pack bottle carrier handle |
||
Plastic bottle handle is a simple tool made of HDPE plastic material that conforms to RoHs standard, and the handle mouth is designed with annular loops clasp ensure package tight enough to carry with bare hand.
Please measure your bottle neck maximum diameter and minimum diameter as well as the bottle diameter so we can check and match suitable handle for your package solutions.
| Brand Name | ULTRASEAL(TM) |
|---|---|
| Model Number | US-HDT36X42 |
| Material | HDPE |
| Tensile Strength | >29.4 N (3.0 KG) |
| Overall Size | 14.8*4.86*0.88 cm |
| Average Weight | 3.262 g |
| Diameter Allow Through | 36-41 mm |
| Application | Two Bottles Holder |
| Customization | Acceptable |
| Color | Customizable |
| MOQ | 1000-10000pcs |
| HS Code | 3926909090 |
Plastic Handle US-HDT36X42 25pcs/bundle, 200 bundles/carton, 5000pcs/carton
Carton size: 64*46*38 cm
Gross Weight: 17.0 kg, Net Weight: 15.8 kg
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
We are based in Zhejiang, China, start from 2021, sell to Southeast Asia (20.00%), North America (20.00%), Northern Europe (15.00%), South America (10.00%), Mid East (10.00%), Domestic Market (10.00%), Africa (10.00%), Oceania (5.00%). There are total about 1-4 people in our office.
Security seals, container seal, plastic bottle handles, nylon cable tie, void stickers
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery
Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY
Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union
Language Spoken: English, Chinese
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284