|
Product Details:
|
| Size: | 15.6*15.6*6.0 Mm | Material: | Lead,Aluminium |
|---|---|---|---|
| Level: | Indicative Security Seal | Average Weight: | 1.73 G / Pc Without Wire |
| Markable Area: | 94.98 Mm² | Sealing Wire Diameter: | Less Than 1.8 Mm |
| Print: | Laser | Feature: | Tamper Evident |
| Mechanism: | With Pliers Punched To Fix | MOQ: | 10000 Pcs |
| HS Code: | 8309900000 | Port: | Any Port Of China |
| Highlight: | Customizable Plastic Electric Meter Seals,Meter Box Seal Customizable |
||
1.73 g / pc without wire
The Plastic Meter Seal is an indicative security sealing solution designed for utility meters (electricity, water, gas) and industrial equipment. Featuring a twist-tight locking mechanism and anchor-based retention system, this design ensures tamper-evident protection, long-term durability, and seamless integration into smart metering infrastructure.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Title | US-TMS06 Tamper Proof Security Electric Lead Meter Security Seal |
| Material | Lead, Aluminium |
| Property | Indicative security seal |
| Overall Size | 15.6*15.6*6.0 mm |
| Average Weight | 1.73 g / pc |
| Wire Diameter | < 1.8 mm |
| Markable Area | 30.25π mm² |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| Company name, logo, QR code, bar code, serial number by laser | |
| Package | 100 pcs /bag 10000 pcs/carton |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Carton Size | 33*26*21 cm |
| Gross Weight (GW) | 18.55 KG |
| Net Weight (NW) | 17.30 KG |
Water meter, electric meter, gas meter and any other metering equipment, etc.
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284