|
Product Details:
|
| Size: | 400*25*6.4 Mm | Material: | PP,Stainless Steel |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | 380 N (38.77 KG) | Overall Length: | 400 Mm |
| Working Length: | 305 Mm | Average Weight: | 5.76 G / Pc |
| Marking Area: | L 48*W 25 Mm | Other Series: | US-PS200R / US-PS300R / US-PS500R |
| Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,Black,White | Print: | Laser / Hot Stamp |
| HS Code: | 3926909090 | Port: | Shanghai/Ningbo |
| Highlight: | pull tight plastic security seals,tamper evident plastic truck seals |
||
Plastic security seals are one way tamper evident devices engineered to
provide verifiable proof of unauthorized access across high integrity supply chains
Unlike cable seals focused on environmental sealing plastic security seals prioritize
auditability traceability and visual tamper indication making them indispensable in logistics
pharmaceuticals energy and customs enforcement Plastic security seals are usually
made of PP insert with ABS or SS201 for blocking cylinder The seal tag support laser
printing of company identification logo and serial numbering like bar code or QR code.
We have various plastic seal designs with total length from 180mm to 700mm for your choices.
Please let us know your purchasing quantity color logo or text to be printed so we can make layout preview for reference
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Title | US-PS400R Sello Ajustable Heavy Duty Trailer Plastic Seal Plastico Enumerado |
| Material | PP with stainless steel insert |
| Tensile Strength | 380 N (38.77 KG) |
| Overall Length | 400 mm |
| Working Length | 305 mm |
| Stem Diameter | 3.8 mm |
| Average Weight | 5.76 g / pc |
| Marking Area | L 48*W 25 mm |
| Mechanism | Pull tight sealing mechanism |
| Other Series | US-PS200R / US-PS300R / US-PS500R |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| Print Options |
|
| Packaging |
|
Transport logistics, express, postal parcels, banking, airline, catering package, boxes, zipper bags, apparel, etc.
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284