|
Product Details:
|
| Material: | Plastic, HDPE | Use: | Bottle |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | >29.4 N (3.0 KG) | Overall Size: | 8.5*7.6*5.6 Cm |
| Average Weight: | 2.04 G / Pc | Diameter Allow Through: | 27-34 Mm |
| Application: | One Bottle Carry | Customization: | Available |
| Color: | Red, Blue, White,etc. | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | HDPE water bottle carry handle,Customizable water bottle carry handle |
||
Perfect for outdoor activities, this plastic bottle handle is a simple tool made of HDPE plastic material that conforms to RoHS standards. The handle features annular loops clasp design to ensure secure carrying with bare hands.
| Title | 1.5L 2L 3L Plastic Mono Spring Water Bottle Handle |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Tensile Strength | >29.4 N (3.0 KG) |
| Size | 8.5*7.6*5.6 cm |
| Average Weight | 2.04 g / pc |
| Diameter Allow Through | 27-34 mm |
| Minimum Order Quantity | 5000 pcs |
| HS Code | 3926909090 |
Beverage carry, drinks binding promotion, water bottle handling, and various outdoor activity applications.
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284