|
Product Details:
|
| Size: | 250*14*16 Mm | Material: | PP , ABS |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | 194 N (19.8 KG) | Overall Length: | 250 Mm |
| Working Length: | 225 Mm | Average Weight: | 3.37 G / Pc |
| Marking Area: | L 190*W 10 Mm | Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,Black,White |
| Print: | Laser / Hot Stamp | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | PP Pull Tight Plastic Seal,194N Pull Tight Plastic Seal |
||
High-security plastic seals designed for container logistics and transportation applications.
Plastic security seals are one way tamper evident devices engineered to
provide verifiable proof of unauthorized access across high integrity supply chains
Unlike cable seals focused on environmental sealing plastic security seals prioritize
auditability traceability and visual tamper indication making them indispensable in logistics
pharmaceuticals energy and customs enforcement Plastic security seals are usually
made of PP insert with ABS or SS201 for blocking cylinder The seal tag support laser
printing of company identification logo and serial numbering like bar code or QR code.
We have various plastic seal designs with total length from 180mm to 700mm for your choices.
Please let us know your purchasing quantity color logo or text to be printed so we can make layout preview for reference
| Item | Value |
|---|---|
| Size | 250*14*16 mm |
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-PS250FL |
| Material | PP, ABS |
| Tensile Strength | 194 N (19.80 KG) |
| Overall Length | 250 mm |
| Working Length | 225 mm |
| Average Weight | 3.37 g / pc |
| Marking Area | L 190*W 10 mm |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| Laser / Hot stamp | |
| MOQ | 5000 pcs |
| HS Code | 3926909090 |
To better ensure the safety of your goods, professional, environmentally friendly, convenient and efficient packaging services will be provided.
Transport logistics, express, postal parcels, banking, airline, catering package, boxes, zipper bags, apparel, etc.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
We are based in Zhejiang, China, start from 2021, sell to Domestic Market (37.00%), North America (22.00%), Mid East (16.00%), Africa (10.00%), Southeast Asia (7.00%), South America (2.00%), Eastern Asia (1.00%), Western Europe (1.00%), Southern Europe (1.00%), Central America (1.00%), Northern Europe (1.00%), Eastern Europe (1.00%). There are total about 1-4 people in our office.
Always a pre-production sample before mass production; Always final Inspection before shipment;
Security Seals, Plastic Bottle Handles, Nylon Cable Ties
We are professional in making, customizing and supplying security seals like container bolt seal, cable seal, plastic seal, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, void stickers with fast reaction to match what customer needs and after sales services.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery; Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY; Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union; Language Spoken: English, Chinese
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284