|
Product Details:
|
| Size: | 198*12.0*18.6 Mm | Material: | PP , ABS |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | 194 N (19.80 KG) | Overall Length: | 198 Mm |
| Working Length: | 170 Mm | Average Weight: | 2.59 G / Pc |
| Marking Area: | L 170 * W 8.4 Mm | Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,Black,White |
| Print: | Laser / Hot Stamp | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | Port: | Shanghai/Ningbo |
| Highlight: | 200mm Plastic Container Seal,Customized Color Plastic Container Seal |
||
| Size | 198*12.0*18.6 mm |
| Place of Origin | China Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-PS198FL |
| Material | PP, ABS |
| Tensile Strength | 194 N (19.80 KG) |
| Overall Length | 198 mm |
| Working Length | 170 mm |
| Average Weight | 2.59 g / pc |
| Marking Area | L 170 * W 8.4 mm |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| Laser / Hot stamp | |
| MOQ | 5000 pcs |
| HS Code | 3926909090 |
Package: 100 pcs/bag, 5000 pcs/carton
Carton Size: 55*36*27 cm
Gross Weight: 13.0 KG
Net Weight: 12.0 KG
Who are we?
We are based in Zhejiang, China, established in 2021. Our primary markets include Domestic Market (37.00%), North America (22.00%), Mid East (16.00%), Africa (10.00%), and Southeast Asia (7.00%).
How can we guarantee quality?
Always provide pre-production samples before mass production; Always conduct final inspection before shipment.
What can you buy from us?
Security Seals, Plastic Bottle Handles, Nylon Cable Ties
Why should you buy from us instead of other suppliers?
We specialize in manufacturing, customizing, and supplying security seals including container bolt seals, cable seals, plastic seals, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, and void stickers with fast response times and comprehensive after-sales services.
What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery
Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY
Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union
Languages Spoken: English, Chinese
Transport logistics, express delivery, postal parcels, banking, airline catering packages, boxes, zipper bags, apparel, and various industrial applications.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company specializes in providing various disposable security sealing protection items including container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable ties, bottle handles and other accessories. Our products apply to logistics, shipping containers, airway cargo, banking, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. "Jizhen" represents utmost sincerity and ultra-genuine quality, which forms the foundation of our client service philosophy.
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284