|
Product Details:
|
| Size: | 270*24.5*20 Mm | Material: | PP , ABS |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | 194 N (19.80 KG) | Overall Length: | 270 Mm |
| Working Length: | 180 Mm | Average Weight: | 4.76 G / Pc |
| Marking Area: | L 67 * W 24.5 Mm | Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,Black,White |
| Print: | Laser / Hot Stamp | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | Port: | Shanghai/Ningbo |
| Highlight: | Custom Plastic Security Seals,Adjustable plastic safety seals |
||
Plastic security seals are one way tamper evident devices engineered to
provide verifiable proof of unauthorized access across high integrity supply chains
Unlike cable seals focused on environmental sealing plastic security seals prioritize
auditability traceability and visual tamper indication making them indispensable in logistics
pharmaceuticals energy and customs enforcement Plastic security seals are usually
made of PP insert with ABS or SS201 for blocking cylinder The seal tag support laser
printing of company identification logo and serial numbering like bar code or QR code.
We have various plastic seal designs with total length from 180mm to 700mm for your choices.
Please let us know your purchasing quantity color logo or text to be printed so we can make layout preview for reference
270mm Plug-in Truck Container Padlock Safety Plastic Security Seal
| Title | 270mm Plug-in Truck Container Padlock Safety Plastic Security Seal |
|---|---|
| Material | PP, ABS |
| Tensile Strength | 194 N (19.80 KG) |
| Overall Length | 270 mm |
| Working Length | 180 mm |
| Stem Size | 1.26*8.25 mm |
| Average Weight | 4.76 g / pc |
| Marking Area | L 67 * W 24.5 mm |
| Mechanism | Fixed length sealing mechanism |
| Other Series | US-PS250FL |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| Company name, logo, serial number by laser Company name, logo, serial number by hot stamp |
|
| Package | 200 pcs /bag, 2000 pcs/carton Carton Size: 57*40*35 cm GW: 10.60 KG NW: 09.52 KG |
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284