|
Product Details:
|
| Material: | Plastic, HDPE | Use: | Bottle |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | > 98 N (10.0 KG) | Overall Size: | 125*125*18 Mm |
| Average Weight: | 14.0 G / Pc | Application Bottle Diameter: | 33-34 Mm |
| Application: | 4 Bottles Carry | Customization: | Acceptable |
| Color: | Red, Blue, Yellow,Orange,White | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | Port: | Any Port Of China |
| Highlight: | high durability Plastic Bottle Handle,4 Bottle Carry Handle |
||
Plastic bottle handle is a simple tool made of HDPE plastic material that conforms to RoHs standard, and the handle mouth is designed with annular loops clasp ensure package tight enough to carry with bare hand.
We have 1 pack, 2 packs, 3 packs, 4 packs, 6 packs and 8 packs plastic bottle handle choices, which are apply for bottle neck diameter 28mm, 30mm, 38mm. Handle colors support Pantone code to customize, MOQ 10,000pcs per color; Bar code can be thermal paper printed and labelled if needed. The flat bottle handle clips can also be silk screen printed with logo. Package of the handle is 25pcs/bundle, or 50pcs/bundle, or bulk package in a carton.
Please measure your bottle neck Max.diameter and Min.diameter as well as the bottle diameter so we can check and match suitable handle for your package solutions.
| Specification | Value |
|---|---|
| Product Title | 33-34mm Water Juice Oil Drinks Bottle Plastic Bottle Carry Handle |
| Material | HDPE |
| Tensile Strength | > 98 N (10.0 KG) |
| Size | 125*125*18 mm |
| Average Weight | 14.0 g / pc |
| Application Bottle Diameter | 33-34 mm |
| Minimum Order Quantity | 5000 pcs |
| HS Code | 3926909090 |
Applications: Beverage carry, drinks binding promotion, water bottles, and other liquid containers.
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284