|
Product Details:
|
| Size: | 300*25*7.8 Mm | Material: | PP,Stainless Steel |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | 395 N (40.3 KG) | Overall Length: | 300 Mm |
| Working Length: | 186 Mm | Average Weight: | 4.96 G / Pc |
| Marking Area: | L 50*W 25 Mm | Other Series: | US-PS400FT |
| Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,Black,White | Print: | Laser / Hot Stamp |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | 395N adjustable plastic seals,300mm plastic seals for containers |
||
| Parameter | Value |
|---|---|
| Size | 300×25×7.8 mm |
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-PS300FT |
| Material | PP, Stainless Steel |
| Tensile Strength | 395 N (40.3 KG) |
| Overall Length | 300 mm |
| Working Length | 186 mm |
| Average Weight | 4.96 g / pc |
| Marking Area | L 50×W 25 mm |
| Other Series | US-PS400FT |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| Laser / Hot stamp | |
| HS Code | 3926909090 |
300mm Pull Tight Security Tamper Container Safety Plastic Seal
Package: 200pcs /bag, 2500pcs/carton
Carton Size: 50×42×30 cm
Gross Weight: 13.40 KG
Net Weight: 12.40 KG
Transport logistics, express, postal parcels, banking, airline, catering package, boxes, zipper bags, apparel, and related industries.
We are based in Zhejiang, China, established in 2021. Our market distribution: Domestic Market (37.00%), North America (22.00%), Mid East (16.00%), Africa (10.00%), Southeast Asia (7.00%), South America (2.00%), Eastern Asia (1.00%), Western Europe (1.00%), Southern Europe (1.00%), Central America (1.00%), Northern Europe (1.00%), Eastern Europe (1.00%).
Security Seals, Plastic Bottle Handles, Nylon Cable Ties
We specialize in manufacturing, customizing, and supplying security seals including container bolt seals, cable seals, plastic seals, meter seals, nylon cable ties, bottle handles, and void stickers. We offer fast response times to meet customer requirements and comprehensive after-sales services.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, DDP, DDU, Express Delivery
Accepted Payment Currency: USD, EUR, CAD, HKD, GBP, CNY
Accepted Payment Type: T/T, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union
Language Spoken: English, Chinese
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. was established in 2021 and is located in Xiaoshan district, Hangzhou City, China. The company specializes in providing various disposable security sealing protection items including container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable ties, bottle handles, and other accessories. Our products are applied across logistics, shipping containers, airway cargo, banking, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. "Jizhen" represents utmost sincerity and ultra-genuine quality, which forms the foundation of our client service philosophy.
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284