|
Product Details:
|
| Material: | Plastic, HDPE | Use: | Bottle |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | >88.2 N (9.0 KG) | Overall Size: | 142*120*6.0 Mm |
| Average Weight: | 4.67 G / Pc | Application Bottle Diameter: | 28-33 Mm |
| Application: | Three Bottles Carry | Customization: | Acceptable |
| Color: | Red, Blue, Yellow,Orange,White | MOQ: | 5000 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | Port: | Any Port Of China |
| Highlight: | 88.2N Plastic Bottle Handles,Plastic Bottle Handles Custom color |
||
Plastic bottle handle is a simple tool made of HDPE plastic material that conforms to RoHs standard, and the handle mouth is designed with annular loops clasp ensure package tight enough to carry with bare hand.
| Title | Plastic Handle for Three Bottles Carry Lift |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Tensile Strength | >88.2 N (9.0 KG) |
| Size | 142*120*6.0 mm |
| Average Weight | 4.67 g / pc |
| Application Bottle Diameter | 28-33 mm |
| Minimum Order Quantity | 5000 pcs |
| HS Code | 3926909090 |
Beverage carry, drinks binding promotion, water bottle transportation, and other multi-bottle carrying applications.
Please measure your bottle neck maximum diameter and minimum diameter as well as the bottle diameter so we can check and match suitable handle for your packaging solutions.
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284