|
Product Details:
|
| Type: | Self-locking | Material: | Nylon, PA66 |
|---|---|---|---|
| Overall Length: | 700 Mm | Average Weight: | 30.8 G / Pc |
| Tensile Strength: | 1,540 N (157.1 KG) | Working Length: | 300 Mm (single Side) |
| Marking Area: | L 260*W 9.2 Mm (single Side) | Color: | Black,White |
| Print: | Laser / Hot Stamp | MOQ: | 500 Pcs |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | Black Nylon Cable Ties 700mm,Nylon Cable Ties for Handcuffs |
||
| Item | Value |
|---|---|
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-NHC13X700 |
| Type | Self-locking |
| Material | Nylon 66 |
| Overall Length | 700 mm |
| Average Weight | 30.80 g / pc |
| Tensile Strength | 1,540 N (157.1 KG) |
| Working Length | 300 mm (single side) |
| Marking Area | L 260*W 9.0 mm (single side) |
| Color | Black, White |
| Laser / Hot Stamp | |
| MOQ | 500 pcs |
| HS Code | 3926909090 |
To better ensure the safety of your goods, professional, environmentally friendly, convenient and efficient packaging services will be provided.
Criminals or gangsters violence control, prisoners shift under surveillance.
Hangzhou Jizhen Technology CO.,LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine, this is what we embark on our client service!
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284