|
Product Details:
|
| Size: | 300*25*6.4 Mm | Material: | PP,Stainless Steel |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | 154 N (15.7 KG) | Overall Length: | 300 Mm |
| Working Length: | 216 Mm | Average Weight: | 3.28 G / Pc |
| Marking Area: | L 48*W 25 Mm | Other Series: | US-PS200R / US-PS400R / US-PS500R |
| Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,Black,White | Print: | Laser / Hot Stamp |
| HS Code: | 3926909090 | ||
| Highlight: | 300mm Pull tight Security Seals,Custom Pull tight Security Seals,PP and Stainless Steel Material Container Security Seal |
||
Plastic security seals are one way tamper evident devices engineered to
provide verifiable proof of unauthorized access across high integrity supply chains
Unlike cable seals focused on environmental sealing plastic security seals prioritize
auditability traceability and visual tamper indication making them indispensable in logistics
pharmaceuticals energy and customs enforcement Plastic security seals are usually
made of PP insert with ABS or SS201 for blocking cylinder The seal tag support laser
printing of company identification logo and serial numbering like bar code or QR code.
We have various plastic seal designs with total length from 180mm to 700mm for your choices.
Please let us know your purchasing quantity color logo or text to be printed so we can make layout preview for reference
| Item | Value |
|---|---|
| Size | 300 × 25 × 6.4 mm |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | ULTRA-GENUINE |
| Model Number | US-PS300R |
| Material | PP, Stainless Steel |
| Tensile Strength | 154 N (15.7 KG) |
| Overall Length | 300 mm |
| Working Length | 216 mm |
| Average Weight | 3.28 g / pc |
| Marking Area | L 48 × W 25 mm |
| Other Series | US-PS200R / US-PS400R / US-PS500R |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| Laser / Hot Stamp | |
| HS Code | 3926909090 |
PP Custom Plastic and Seal Garment Bag Plastic Seal Package: 200pcs/bag, 5000pcs/carton
Carton Size: 57 × 40 × 35 cm
Gross Weight: 17.50 KG
Net Weight: 16.40 KG
Transport logistics, express, postal parcels, banking, airline, catering package, boxes, zipper bags, apparel, etc.
Hangzhou Jizhen Technology CO., LTD. is established in 2021, located at Xiaoshan district, Hangzhou City in China. The company particularly provides various disposable security sealing protection items like container seals, plastic seals, meter seals, void stickers, nylon cable tie, bottle handles and other accessories, which apply to logistics, shipping containers, airway cargo, bank, oil and gas transportation, garments, and packaging industries. Jizhen implies utmost sincerity, ultragenuine - this is what we embark on our client service!
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284