|
Product Details:
|
| Size: | 500*30*6.8 Mm | Material: | PP,Stainless Steel |
|---|---|---|---|
| Tensile Strength: | 380 N (38.77 KG) | Overall Length: | 500 Mm |
| Working Length: | 405 Mm | Average Weight: | 7.26 G / Pc |
| Marking Area: | L 50 * W 30 Mm | Other Series: | US-PS200R / US-PS300R / US-PS400R |
| Color: | Red,Yellow,Blue,Green,Orange,Black,White | Print: | Laser / Hot Stamp |
| HS Code: | 3926909090 | Port: | Shanghai/Ningbo |
| Highlight: | pull tight plastic security seals,tamper evident plastic truck seals |
||
| Product Title | 500mm Heavy Duty Plastic Strip Seal for Shipping Logistics |
|---|---|
| Material | PP with stainless steel insert |
| Tensile Strength | 380 N (38.77 KG) |
| Overall Length | 500 mm |
| Working Length | 405 mm |
| Stem Diameter | 3.8 mm |
| Average Weight | 7.26 g / pc |
| Marking Area | L 50*W 30 mm |
| Mechanism | Pull tight sealing mechanism |
| Other Series | US-PS200R / US-PS300R / US-PS400R |
| Color | Red, Yellow, Blue, Green, Orange, Black, White |
| Print Options |
|
| Packaging |
|
Transport logistics, express, postal parcels, banking, airline, catering package, boxes, zipper bags, apparel, etc.
Contact Person: Mr. Sun
Tel: 18069868284